Spadlý klíňak

Návody, opravy, rady, tipy

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Inman45
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2013, 15:28

Spadlý klíňak

Příspěvek od Inman45 »

Zdravím,

nevím, ale dnes se mi stalo následující:

potřeboval jsem s 118 kW verzí vycouvat asi 150 m do prudkého kopce v úzké uličce. Ze začátku po rovince, ale porad na spojce a posledních 50 m ve stoupání začla smrdět jakoby spojka a i se začlo kouřit zpod kapoty. Je pravda, že dostala zabrat. No vzdal jsem to, sjel dolů, tě to odstavím na chodník, musel jsem opět couvat a hláška dobijení. Odnesl to klíňák (ten širší), ale je jen venku, zdá se naoko OK, ale půjde za nový.

Otázka zní, proč se tak stalo. Auto má 140.000, je po rozvodech a tehdy jsme vedli debatu, zda řemen měnit nebo. Nakonec měněný nebyl.

Teď je auto v servisu a výsledek dam. Modlím se jestli nebude ještě něco se spojkou, přece by ji nedvarilo par 10-ek m, když doposud neprkluzovala a byla OK.

Měl by ještě někdo jiný nápad, než kladky nebo řemen?

Díky
Reklama
 

Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Sunman »

1/ hm, otázkou je proč má spadnout klínový řemen, když tento pouze točí alternátorem a možná ještě něčím dalším. Ovšem tento převod "neví" nic o tom zda se pohoné ústrojí trápí do kopce na spojku nebo jede na volnoběh. uměl bych si představit, kdyby si se pohyboval nějakými poskoky, že by nastávali určité rázy do pohonu.

2/ k smradu
měl jsem 2ks 160k a nikdy jsem necítil smrad "ze spojky" i když jsem je trápil někde v kopcech nebo na spojce při výjezdu na hlavní do kopce.
teď mám 2 měsíce novou 130k a od začátku, každý i mírný výjezd do kopce se spojkou je smradu až až. Příští měsíc budu na 30000km kontrolu tak to nechám skouknout.
Inman45
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2013, 15:28

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Inman45 »

A co třeba alternátor, může být, že netočí jak má, tím pádem přes kladky dochází k prokluzu řemene, zahřátí a jeho vypadnutí?
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Sunman »

Opravdu teď nevím, co všechno je navěšené u Insignie na klinovém řemenu, který točí alternátorem. Ale u alternátoru by muselo být snad zadřené ložisko aby měl důvod spadnout (kromě případu, že je špatně nasazený a špatně napnutý).

U první Insignie jsem u 140 000km zadřel vodní čerpadlo, které je ovšem na stejném řemenu jako rozvody ale řemen to přežil, nespadnul ani se nepoškodil.
Inman45
Příspěvky: 8
Registrován: 08 lis 2013, 15:28

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Inman45 »

Řemen vyřešen, ale příčina jednoznačně neznámá. Jen dohady. Ale asi spojka dostala opravdu zabrat, bo v autě smrdí doteď. Ale spojkuje. Každopádně se připravuju na výměnu, tak se ptám, zda má někdo osobní zkušenost s jinými výrobci spojek, konkr. na Insignií ... Sachs, LUK, Valeo

Sunman: dle servisu, ten multiremen pohani alternátor a klimu. Pokud ti spojka smrdí tak brzy, je něco špatně na straně Opela. Asi ji sám neničíš. Trochu jsem teď početl případy o Captivách a spalenych spojkach po 15.000 km, ojedinele Subaru. Záruka neuznana a zrejme konstrukční chyba. Nechci strašit, ale pro zajímavost.
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Sunman »

Předpokládám, že na spojce Insignie MY14 není snad rozdíl oproti MY09 nabo MY12. Na MY09 jsem ujel 150t a MY12 má ťeď přes 200t. Se spojkou vůbec žádný problém. Předpokládám, že pokud je tam problém tak je to konkrétní kus. Teď to nebudu řešit, během měsíce bude mít stejně 30t na garančku.
honzina
Příspěvky: 19
Registrován: 24 led 2014, 18:21
Bydliště: mikulov

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od honzina »

nech si zkontrolovat napinak klin remenu umel se vyosit a klinak by ve ztizenem rezim mohl sklouznout
astra j sportstourer 1.6sidi turbo
corsa d a12xer
ex zafira B a17dtr
ex astra H z17dth
ex corsa B x10xe
Brembo SV
Příspěvky: 268
Registrován: 14 čer 2015, 10:28

Re: Spadlý klíňak

Příspěvek od Brembo SV »

remen pohána alternátor,kompresor klimatizácie a čerpadlo pre servo. Pri výmene alebo udržbe odporučam vyskušat funkčnost volnobežky alternátora-nefunkčnost može byt neskor pekne predražená oprava.
Odpovědět

Zpět na „INSIGNIA – Jak na to“