Kolik zvládne Zafira najet?

Moderátor: Moderátoři

Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Niraj »

Zdravím

zajímalo by mě, jaká je asi tak životnost našich Zafir. Kolik tak dokáže motor najet. Jasně že to bude rozdílný, záleží na údržbě, štěstí, konkrétní motorizaci - ale tak nějak přibližně ...

Proč se ptám:
Zafiru (benzin 1.8 XE 88kW) máme 9let, najeto 180tis (jsem první majitel) o motor jsem se snažil starat, jak jsme nejlépe svedl = výměna oleje 10-15tis max., rozvody v cca 130tis. km, svíčky když nadešel jejich čas. Zbytek je tam myslím (až na prkotiny a brzdy) zatím ještě původní.
A do včerejška taky šlapala jak hodinky. Včera poprvé větší problém - cestou z práce se zničehonic rozsvítila kontrolka motoru, motor šel jen na 3 válce, byl jsem rád, že jsem dodrncal do servisu. Výměna svíček nepomohla, takže budou pokračovat v pátrání dál (vstřiky, zapalovací lišta, ...)

A to mě poprvé přimělo zauvažovat, že naše Zafira asi nebude nesmrtelná, že téměř 10 let už je dost a blížící se 200tis.km je ještě hrozivější údaj. Vzalo mi to úplně náladu. Ročně najezdíme cca 20tis. km, takže je možné, že už máme před sebou jen třeba 2-3 roky?
Neradi bychom o ni přišli, kromě srdcovky i proto, že adekvátní náhradu na trhu nenalézáme. A tak prosím o milosrdné lži a mírně nadhodnocené odhady :-)

Děkuji a hezký večer
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Reklama
 

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1808
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Colommbo »

Ahoj! Obecně platí to, co sám píšeš Jasně že to bude rozdílný, záleží na údržbě, štěstí, konkrétní motorizaci... Být prvním majitelem je výhra a pokud ses o vůz staral podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (jak ostatně plyne z tvého příspěvku), sám za sebe nevidím žádný důvod, proč by vůz neměl poctivě sloužit dál. Můj tip je min. 300tis.km. Mimochodem, motor vydrží víc než zbytek vozu... :)
W124 E320 R6 Coupé 1994
Uživatelský avatar
milosh
Administrátor
Příspěvky: 935
Registrován: 28 říj 2008, 13:15
Bydliště: Ústecko

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od milosh »

Mam astru h se skoro stejny motorem a vzdy kdyz se nejaka chybka objevi, hned bych auto vymenil. Ale to jsem mel v planu uz pred mnoha lety, nyni mam 250 najeto a navic s automatem a doufam ze jeste chvili vydrzime.

K tvemu problemu, nemohl jsi nekde nabrat treba spatny benzin?

Ja nedavno menil vahu vzduchu, ale blblo to jen pri nastartovani, jinak ok.

https://www.opel-astra-h.cz/vymena-vahy-vzduchu/
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Niraj »

Díky kluci za podporu :-)

Jinak k tomu benzínu - když to teď říkáš:
Před dvěma tankováníma jsem tam nalil 20litrů benzínu z kanystru, na který jsem zapomněl a bezmála rok mi tu ležel. Kanystr je to kovový, s těsným víčkem, zvětrat neměl jak. V autě v nádrži byla asi půlka, tak jsem tam těch 20 litrů šoupnul a hned jel dotankovat do plna na čerpačku. Jezdilo to v pohodě, nádrž jsem skoro vyjel a před cca týdnem jsem natankoval do plna zase na čerpačce. Problém se projevil teď. Tak nevím, jestli se mohlo něco podělat tím. Auto jelo celou dobu normálně, čekal bych cukání, kdyby byl benzín špatnej. Ale kdo ví. A kdyby - tak co se mohlo podělat?
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Uživatelský avatar
Herr Blitz
Příspěvky: 79
Registrován: 24 črc 2023, 11:09
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Herr Blitz »

Otázka je, jaký benzín to byl, zda s biolihem nebo bez (na některých pumpách EuroOilu prodávají benzín bez biosračky). Problém je, že poměrně rychle dochází k oddělení biolihu od benzínu, takže v jednu chvílí by pak auto jelo na čistý nebo skoro čistý líh. Má sice skvělé parametry hoření, ale je extrémně korozivní a gumové části palivové soustavy ho taky snáší hodně špatně.
Takže problém může být i tady... :(
To je důvod, proč já tankuju výhradně OMV MM100 - sice stojí randál, ale ETBE není takový svinstvo jako biolíh a já občas jezdím na elektriku tak dlouho, že spalovák nenaskočí i dva týdny. Za tu dobu by u běžného benzínu s biolihem už začalo oddělování složek. A já si auto zničit nechci ;) .
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1808
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Colommbo »

Niraj: Po nájezdu 180tis.km bych už měl podezření na zapalovací modul... :?
W124 E320 R6 Coupé 1994
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Niraj »

To je ta zapalovací lišta? Ale ta jde v poho vyměnit, ne? Určitě bych to přivítal víc, jak dokurv..ej motor kvůli tomu starýmu benzínu.
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1808
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Colommbo »

Se starým benzínem (separovanou biosložkou) motor špatně pracuje, ale nedokurví se, neboj. A ano zapalovací modul = zapalovací lišta.
W124 E320 R6 Coupé 1994
Uživatelský avatar
Herr Blitz
Příspěvky: 79
Registrován: 24 črc 2023, 11:09
Bydliště: Lázně Toušeň

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Herr Blitz »

Ona stačí rozežraná hadička, oprava za pár kaček, ale najít to... ;)
25. (OPEL 2.) Astra PHEV GS line
24. (OPEL 1.) Mokka-e Ultimate
Niraj
Příspěvky: 12
Registrován: 21 říj 2020, 16:01

Re: Kolik zvládne Zafira najet?

Příspěvek od Niraj »

Zdravím,
tak závada nalezena, byla to nakonec ta zapalovací lišta. Po její výměně jede motor na 4 válce. Ale diagnostika prý hází ještě chybu lamba sondy a tlakového čidla sání. Takže ještě budou měnit toto. No, minimálně u lambdy se nedivím, ta je tam od začátku, takže jsem jen čekal, kdy k tomu dojde.
A taky čekám, kdy svoji pouť ukončí katalyzátor a výfuk. A taky tlumiče a stabilizačky, čepy, silentbloky... vše tam je stále původní, obávám se tedy, že se to začne postupně sr*t. V létě mě čeká technická, tak bych chtěl asi do té doby dost věcí vyměnit.
Myslíte, že má význam nechat auto pořádně prohlédnout u někoho, kdo tomu fakt rozumí (tím nemyslím ofiko Opel servis, tam fakt ne) a na základě toho postupně všechno obměnit? Nebo to nehrotit a spíš měnit, až se to začne fakt projevovat? Jde mi o to, že jak jsme psal výše, v létě dost cestujeme a fakt člověk nechce, aby mu auto kikslo někde v zahraničí na dálnici. Radši bych to toho postupně zainvestoval nějakou tu tisícovku a byl pak v létě v klidu.

No nic, každopádně jsem rád, že to nakonec byla jen ta lišta a ne něco horšího.

A vám všem díky za tipy a podporu.
Opel Zafira 1.8, 88kW, r. 2014. Najeto 180 tis.km
Litomyšl
Odpovědět

Zpět na „Zafira B“