automaticke prepinanie svetiel

Informace ohledně aktualizace navigace, multimedií a elektroniky

Moderátoři: Astra - R@SAG, mattonecz, klm121, Moderátoři

tominomiki
Příspěvky: 130
Registrován: 30 črc 2016, 21:07

automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od tominomiki »

Ahojte,

viete mi napisat ako to u vas v novej Astre K funguje pri prepinani svetiel. Zacinam si vsimat ako prepina svetla. Dnes za jasneho pocasie cca. o 17:00 boli automaticky zapnute uz aj halogeny a palubna doska bola stlmena. Ked som prepol spinac dos trednej polohy (vyplo sa automaticke prepinanie svetiel), vypli sa halogeny a svietilo len LED denne svietenie, palubna doska vsak ostala stlmena, nerozjasnila sa. Napiste mi prosim ako to u vas funguje.

Dakujem
Reklama
 

revive
Příspěvky: 53
Registrován: 02 dub 2016, 22:16

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od revive »

Ahoj,

ja to mam nastavene na auto a zatial to funguje spolahlivo. Akonahle vojdem do tunala tak sa spustia stretavacie + osvetlenie palubky.

Pri zotmievani to funguje rovnako, zatial som nemusel pustat stretavacie svetla manualne, vzdy to islo automaticky.
Opel Astra 1.4 turbo Innovation, 110kW, M6, 16"ky
LadaCR
Příspěvky: 9
Registrován: 15 kvě 2016, 11:44

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od LadaCR »

Ahoj,
osvětlení přístrojové desky se ztlumí z denního, tedy plného, až podle úrovně světla v kabině. Tedy hlavní světla se již zapnula (halogeny), ale kabina ještě může svítit v režimu den. Tedy taky záleží na nastavení intenzity tím kolečkem vedle spínače osvětlení a sklonu světel.
Astra K 1.4T Innovation, 110kW
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od Sunman »

LadaCR píše:Ahoj, <br abp="739">osvětlení přístrojové desky se ztlumí z denního, tedy plného, až podle úrovně světla v kabině. Tedy hlavní světla se již zapnula (halogeny), ale kabina ještě může svítit v režimu den. Tedy taky záleží na nastavení intenzity tím kolečkem vedle spínače osvětlení a sklonu světel.
tak borci pokiaľ to u Astry K takto funguje ako píše LadaCR, klobúk dole pred programátormi a pred konštruktérom, ktorý namontoval snímač vonkajšieho jasu aj jasu v kabíne. Všetka česť.

Ostatné modely (Astra J, Insignia) fungujú tak, že:
1/ halogény zapínajú podstatne skôr a vypínajú neskôr ako xenony - preto v tunely vidíte, že tí čo majú halogeny zapínajú svetlá hneď po vjazde, xenonisti až po pár desiatkach metrov.
2/ palubka stmavuje podľa vonkajšieho senzora - zároveň ak sú svetlá v automatike, zapínajú sa stretávačky
3/ ak máš spínač v prvej polohe svietia samozrejme parkovačky (NIE DENNÉ) ako u každého auta a automatika je samozrejme vypnutá. Pozor, parkovačky zapnuté na prvý stupeň majú polovičnú intenzitu LED svetiel než denné svetlá v automatike. Parkovačky by totiž intenzitou denných svetiel v noci oslňovali.
Palubka prepína - déň/noc podľa intenzity vonku, t.j. ak v serii tunelov zapneš svetlá prepínačom palubka si bude blikať podľa toho či si v tuneli alebo vonku.
4/ ak máš spínač v druhej polohe, svietia samozrejme stretávačky a parkovačky (1/2-ičná intenzita LED).
Palubka dtto ako v 3/.
Uživatelský avatar
yogi83
Příspěvky: 57
Registrován: 27 dub 2016, 21:47

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od yogi83 »

Automaticke rozsvecovanie svetiel je jednou z mala vlastnosti, ktore ma v novej Astre K vrcholne vytacaju. Svetelny senzor je velmi citlivy a nie je mozne ho uplne vypnut. Na predchadzajucej "J" bolo mozne tuto automatiku vypnut pootocenim kolecka dolava, vtedy sa pristrojovka sice zapinala a vypinala podla vonkajsieho senzora, ale stretavacky nie. Bola to vzdy prva vec, ktoru som pred nastartovanim spravil, dnes zase ako prvy vypinam Start/Stop a priserny parkovaci senzor...

Teraz mam matrixy a stale dufam, ze castejsie svietenie nema na zivotnost hlavnej ledky az taky velky vplyv. Na "J" som mal klasicke halogeny, predpokladam, ze by boli hned v cudu. Neriesim situacie ked vchadzam/vychadzam z tunela. Pred casom som isiel oblastou v Srbsku, kde bolo za sebou viac kratsich tunelov a za sebou Octaviu so svetelnym senzorom. Svetla sa zapinali a vypinali na presne rovnakom mieste mne a o sekundu aj jemu. Evidentne je vyrobca/dodavatel senzorov rovnaky.

Co ma stve je, ze ked v tieto dni o cca 18:00 startujem a som v tieni alebo vychadzam z garaze, senzor mi zapne stretavacky. Ked v rovnaky cas parkujem na slnku, senzor mi stretavacky nezapne. Proste ak je slnko na oblohe nizsie, svieti v mensom uhle, senzor zapne stretavacky. Uz sa "tesim" na zimu, ked budem kvoli tomu svietit cely den ako taky retard. Co sa tyka pristrojovky - na mojej Navi 900 sa da manualne nastavit, ci ju chces mat v dennom/nocnom/auto rezime. Je ale dost mozne, ze to treba po kazdom nastartovani nastavovat nanovo. Neviem, neskusal som.

To co pise LadaCR som si vsimol jedine raz cez den ked som vbehol do prietrze mracien, zapli sa stierace, zapli sa stretavacky, prietrz presla, stierace aj svetla sa vypli - vsetko OK, ale palubka ostala v dennom rezime. Inokedy (aj ked svieti vonku slnko, ale ja "musim" svietit) mam pristrojovku stlmenu. Kedze je vtedy vonku stale svetlo a slnko svieti, nevidim na pristrojovke takmer nic.

tento problem som otvoril aj na anglickom fore http://www.astrakforums.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=965 kludne si ho prestuduj, ale nic podstatne sa tam nedozvies - jedine to, ze sa to vypnut neda
1.6T, 147kW, Innovation+Inovace = ziadne zbytocne kraviny (...iba Start/Stop...)
Eisy
Příspěvky: 483
Registrován: 20 srp 2012, 20:11

automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od Eisy »

Nechcem tu moc polemizovat, ale podla mna sa Lada zle vyjadril, alebo napisal blbost.
Ak nie , sa omluvam a smekam klobuk. Ale myslim ze tak daleko chlapci z Oplu este niesu ....
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od Sunman »

Je to presne ako píše yogi. senzor je len pre vonkajšie svetlo.
Ja som so zapínaním stretávačiek spokojný - totiž aj keď je najmä na jeseň ešte dosť svetla ale slnko je nízko možno prehliadnuť auto za ktorým je na horizonte slnko, takže zapnuté svetlá sú OK. Kvôli tomuto sa svieti.

inak vypnúť automatiku - aspoň u J a Insignie (matrixy nám prídu až v oktobri) sa dá. Pootočením kolečka doľava zostanú svietiť denné LED a hlavné svetlá nereagujú na svetelný senzor. Matrixy by snáď mali mať dlhú životnosť. Vôbec doteraz som nikdy nemenil u Opla žiadnu žiarovku ani xenon z dôvodu vypálenia. Len u Vectry po 200 000km, ale to som svietil permanente xenonmi zmenili farbu a tak som ich vymenil, zaslúžili si to.
LadaCR
Příspěvky: 9
Registrován: 15 kvě 2016, 11:44

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od LadaCR »

Ahoj, asi jsem to špatně popsal, ale skutečně po 5 letech s A-J vím, že mi to tak fungovalo. Jasně, všechno řídil jen ten senzor vnějšího světla, ale měl asi 2 úrovně, či měřil rychlost změny - možné je oboje. Opravdu se zapnula vnější světla dříve než palubka. A stejně tak i naopak při vypínání. Ovšem záleželo na rychlosti změny venkovního světla, tedy zda šlo o např. tunel, tj. rychle, nebo naopak o normální stmívání. U A-K jsem si toho ještě nevšiml, ale podle prodejce to má být stejné jako u J. Když vjedu s A-K do garáže, všechno osvětlení se zapne najednou. Venku na cestě jsem to ještě nesledoval. Snad má někdo už tu zkušenost.
Omlouvám se za zmatení.
A fakt u A-K není kontrolka na prázdný ostřikovač? Opravdu významná úspora hmotnosti či ceny.
Astra K 1.4T Innovation, 110kW
Uživatelský avatar
Cinda
Příspěvky: 689
Registrován: 01 srp 2015, 10:09

automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od Cinda »

Kontrola fakt není.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Astra K 1.4T 92kW innovation v plné palbě, NAVI900, bez AGR...
Antara 2.2
Omega 2.0
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: automaticke prepinanie svetiel

Příspěvek od Sunman »

Po mojej nepríjemnej skúsenosti z minulého roku na Insignii MY2014 si tiež skontrolujte či máte na Astrách snímanie hladiny chladiacej kvapaliny.
zostal som stáť s prehriatym motorom - alarm na prístrojovke a ručička na 130°C. Vôbec ma nenapadlo skúmať vodu v chladiči/nádobke, pretože v tom týždni som mal 2x odťah do servisu kvôli vadnému SW u DPF ktorý sa prejavoval rovnako. Až potom som si všimol, že motor na rozdiel od SW vady teraz ide naštartovať tak som kontroloval skutočne tú teplotu a nádobka prázdna.

Snímač hladiny kvapaliny v chladiacej sústave bol na Astrách (mal som nejaké C-čko), Vectrách C a Insigniách do faceliftu na víčku nádobky. Od MY2013 je to preč a hladina nie je strážená. Že vám ušla kvapalina sa dozviete až z prehriateho motora.
Skontrolujte si to, aby ste predišli horšiemu prekvapku než je ostrekovač. Aj keď toto už tiež bolo na tej mojej Astre v roku 96...
Odpovědět

Zpět na „Astra K - Autorádia + navigace + elektronika“