Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
navstevnik
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2021, 20:47

Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od navstevnik »

Ahoj,
má někdo zkušenost se spotřebou oleje 0W-20 v motoru F20DVH (2,0 diesel 128kW) v Insignii 2021+? Při prodeji i v servise mne opakovaně upozorňovali, že vozidlo nemá "automatickou" kontrolu hladiny oleje. Upozornění pro zákazníka je snad i svolávací akce (opakovaně zadřené motory). Olej je nutné pravidelně kontrolovat měrkou oleje. Zároveň upozorňují, že to "nějakou" spotřebu oleje má. Má někdo zkušenost kolik oleje na kolik kilometrů si to veme?
Moje zkušenost z Vectra C benzín i Insignia 2016 diesel při nájezdu někde kolem 15-18.000 ročně byla, že jsem nikdy olej dolévat nemusel (auta prostě olej nežrala nebo se to vešlo do nějaké "deci" a pokryla to roční výměna oleje).
Reklama
 

Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 562
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Zkušenost osobní s tímto motorem nemám. Pokud je to zcela nový motor (respektive nové auto) tak jak se motor bude usazovat, tak prvních 10 000km si to něco může vzít. V mám případě u okou nových aut, co jsme kupoval, si to vzalo cca 2 . 3 dc. Pak to už nebralo ani kapku. Jednou mě dost šokovalo, jak jsme Astru prohnal přes 3000 km po dálnicích v CZ / PL a pak v Německu, kde jsem zkoušel maximálku a po návratu jsem měl o 4 dc meně, ale to byl motor točený opravdu ve vysokých otáčkách okolo 6000, byl tam 5w / 30.

Dnes dávají 0w /20 a tak pokud se to nebude honit do obrovských otáček, tak si myslím, že od výměny do výměny cca 12 - 15 tis. km by se asi dolití nemělo stávat, případně můj typ bude tak 0,5 litru dolití. Výrobce se takto kryje a já osobně jsem stará škola a cca co 1 000km stejně kontroluji stav oleje :D :D :D . Opel vždy v návodu psal 0,6lit / 1000 km.

Díval jsem se do dokumentace a náplň to má 5 lit. oleje a mezi MIN / MAX je 1 lit. Pokud by se najelo do 15 tis. km, tak by to mělo stačit ten 1 lit. mezi ryskama, pokud najezdí se více než 15 tis. km, tak je možné že to potřebuje dolití.

No sledoval bych to a případně si koupil 1 lit. oleje a vozil ho v kufru.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 562
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Tak jsem našel pár minut času a podíval se do Německa na info o tomto motoru, zde je info co jsem našel, nic novějšího jsem nenašel.

Základní informace:
F20DVH ve skutečnosti spotřebuje více oleje než jiné motory. Opel dokonce nechal majitele Insignie oficiálně napsat prodejcům Opel, aby je upozornili na pravidelné kontroly hladiny oleje. Tento "informační dopis" jsem dostal v březnu od prodejce, u kterého jsem auto koupil.
Motor Euro6d je zjevně natolik ořezaný na účinnost, snížení ztrát vnitřním třením, hodnoty CO2 atd., že toho lze dosáhnout pouze s extrémně řídkým olejem 0W-20.

Příčína:
Bohužel vynechali senzor v olejové vaně, u motoru, což by normálně hlásilo nízkou hladinu motorového oleje, pokud by hladina klesla na minimum.

Následky:
Již došlo k několika poškozením turbodmychadla v důsledku nedostatečného mazání. Jakmile se při prohlídce olejové vany najdou mosazné hobliny, které je třeba za tímto účelem odstranit, nestačí již výměna turbodmychadla, ale Opel pak předepíše výměnu motoru.

Odpověď na spotřebu oleje:
Podle diskuzí na různých forech po Evropě jsem vypočítal spotřebu motorového oleje mezi 0,1 - 0,2 lit. na 1000km. Většinou uživatelé tohoto motoru píší o spotřebě 1 litr oleje na 8500 - 10 000km.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Uživatelský avatar
Astra - R@SAG
Moderátor
Příspěvky: 562
Registrován: 02 dub 2020, 13:26
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Astra - R@SAG »

Stáhl jsem si Anglickou uživatelskou příručku k Insignii B str. 225 a zde jsou informace o motorovém oleji, ale předpokládám, že je to ke všem motorovým jednotkám bez rozdílu.

Je tam napsáno, že uživatel má pravidelně kontrolovat hladinu motorového oleje a dolévat pouze danou specifikaci pro daný tym motoru. Spotřeba motorového oleje na 1000 km / 0,6lit.

Pozor: Je odpovědností vlastníka udržovat správnou úroveň motorového oleje odpovídající kvality v motoru.

Tím se výrobce kryje a tak pokud to bude méně, tak reklamace je neuznána.
Předešlé vozy: Opel Astra F 1.4 8v - 1992
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v ECOTEC - 2003
Současný vůz: Opel Astra G 1.4 16v Twinport - 2006
Současný vůz: Opel Astra J 1.4 Turbo 88kW/120k - 2015
WEB: astra-rasag.cz - vše o Opelech.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 1817
Registrován: 01 úno 2012, 09:35
Bydliště: kutnohorskokolínské pohraničí

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Colommbo »

Už jsem to tu možná kdysi někde zmiňoval - už z principu své konstrukce spotřebovává olej každý spalovací motor a není to nic nového pod sluncem. :) Přes pístní kroužky olej v různém množství proniká do válců (přesněji psáno zůstává na stěnách válců i po pohybu pístu dolů a ve válcích shoří), takže pokud někdo tvrdí, že mu jeho motor olej "vůbec nežere, ani kapku", buď neříká pravdu nebo špatně měří. Při použití extra "řídkých" olejů typu 0W20, 0W16, mají stírací kroužky o zábavu postaráno a nevědí, kde jim zámek stojí. Ano, "moderní" motory jsou vyráběny s minimálními vůlemi, takže takové oleje pak mají možná *) své opodstatnění, ale vždycky je něco za něco. Další věcí je pronikání paliva do olejové náplně a u naftových motorů s DPF pracujících při regeneraci na principu přidávání nafty do válců přes vstřiky pak obzvlášť. U spalovacích motorů je tedy určitý úbytek olejové náplně v pořádku, naopak pokud olej neubývá popř. dokonce přibývá, měl by se majitel mít (hodně) na pozoru.
P.S. Alibistický údaj spotřeby oleje 0,6 litru na 1000km měla v návodu k obsluze uveden už moje benzínová Omča Y26SE z roku 2001 a absenci snímače hladiny oleje ve vaně u vozu současné generace osobně považuju za obrovské chucpe - hen ten infotainment je důležitější, že...? :x
*) - důvodem pro použití takových olejů může být i to, že aby výrobce motoru/vozu při homologaci splnil velmi přísné emisní limity, použije co "nejřidší" olej, kterýžto pro následný běžný provoz už nemusí být pro motor to pravé ořechové. Výrobce si toho může být vědom, avšak nic jiného než takový olej předepsat/doporučit mu nezbývá... :?
W124 E320 R6 Coupé 1994
Sunman
Příspěvky: 1337
Registrován: 22 čer 2011, 23:06

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Sunman »

no ja napriek tomu, že všetky Insignie čo som mal mali snímač hladiny oleja som vždy ešte tak po 5000km kontroloval olej mierkou.
A potvrdzujem, že ani jeden z motorov 2.0DTI a 1.9DTH u VeCe, ani žiadny z 2.0DTH a 2.0DT ani posledný 1.6 benzín 147kW olej naozaj nežral.
Výmeny vždy po 30000km, žiadny olej som nikdy nemal kúpený. Za tých 30000km klesol možno o deci na mierke.
poslednú Insigniu som menil pri 210 000 km - bez spotreby oleja.
Pravda žiadny z motorov ešte nepoužíval olej 0-20W.

teraz mám 1.5TSI v O4, kde je 0W-20 predpísaný. Od júla 30000km, výmena oleja minulý týždeň. VAG motory vždy žrali olej, do tohoto som dolial za 30000km 1/2 litra.

Odstránenie snímača hladiny oleja po odstránení snímača hladiny vody v chladiči je ďalší dobrý dôvod prečo nebrať autá na "F" (Ford, Fiat a Francúzsky Fopel)
Brembo SV
Příspěvky: 268
Registrován: 14 čer 2015, 10:28

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od Brembo SV »

zmiernit spotrebu oleja by sa dalo zmením oleja na vyššiu viskozitu 0W-30 a použitím oleja so štandardnou HTS viskozitou ACEA A3,A4 a B3,B4
navstevnik
Příspěvky: 8
Registrován: 21 bře 2021, 20:47

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od navstevnik »

Tak pro doplnění informace, nyní aktuálně na cca 12.000km doléváno 2x0,1l (dle specifikace 0W20). Spíše pro dobrý pocit, než že by hladina už byla na měrce "pod".
JardaDUR
Příspěvky: 1
Registrován: 26 led 2023, 19:02

Re: Spotřeba oleje v motoru F20DVH

Příspěvek od JardaDUR »

Já jsem preventivně doplnil cca 1/2 litru oleje před výměnou, čekala mě delší jízda, interval jsem měl od 27k do 37k km, takže zánovní auto (10/2020). Mám to první rok a víc jsem nestihnul najezdit. Nezdá se mi, že by to žralo nějak moc. Dá se to uhlídat. Doufám, že tyto motory nebudou nějak jinak trpět. Tí, co mají podstatně vyšší nájezd, by mohli napsatzkušenosti. Předtím jsem měl VC 2008,110 kW ( mám ji pořád) a nikdy jsem olej nedoplňoval. Kéž by táto Insa GS LINE + byla kvalitou na tom stejně.
Odpovědět

Zpět na „INSIGNIA – Motory“